דברים שחולים במחלות מעי דלקתי צריכים להתמודד איתם

מחלות מעי דלקתי הן מחלת קרוהן וגם קוליטיס. במחלות אלה המעי לא מתפקד כמו שצריך בגלל שיש בו דלקת קבועה. במקרים מסוימים הדבר מחייב ניתוח לכריתת החלק הנגוע ובמקרים אחרים מתן תרופות שישמרו על המצב.

לחולים במחלת קרוהן או קוליטיס יש כמה סוגיות בהתמודדות עם המחלה

1.במקרה של התלקחות המחלה יש סבל גדול, המעיים מתנפחים וצריך ללכת לשירותים כל הזמן. הדבר מלווה בכאבי בטן ולפעמים גם בכאבי גב, נוסף לזה יכולה להיות גם תופעה של חולשה והתייבשות עקב השלשול. גם במצב רגיל החולים חושבים תמיד איפה השירותים הקרובים למקרה של התלקחות והם מבלים בהם הרבה

2.כל הנושא של האוכל הוא נושא שחולים חושבים עליו כל הזמן. לחולי מחלות מעי דלקתי אסור לאכול מאכלים מסוימים שעלולים להחמיר את הדלקת. למשל סברס או אפרסמון אסורים לחלוטין, הרבה מאכלים עם חיטה מלאה גורמים לבעיות במעיים או חוסר נוחות ולכל אחד יש את המאכלים שהוא יודע על ידי ניסוי וטעיה שגורמים לו ספציפית לבעיות. תמיד יש מחשבת מה כן ומה לא לאכול ומה לעשות כמציעים לך

3.זוגיות וקרוהן או קוליטיס כיבית. באיזה שלב לספר את זה? איך יגיב הצד השני? הרבה שאלות, פחדים והתלבטויות. לא בטוח תמיד שהצד השני יקבל בשלווה את הבעיה למרות שהיא לא מדבקת.

הדבר קשה במיוחד לחולים שיש להם סטומה שזה אומר שזאת שקית שמחוברת לבטן ומשם יוצאים הצרכבים שלהם

4.ילדים עם מחלת מעי דלקתי הם אתגר גדול וזה גם תלוי גיל. מעבר להקפדה על התזונה שלהם הם צריכים גם מעקב גדילה צמוד כי החלק המודלק במעי לא סופג חלקים מהמזון. דבר זה עלול להוביל לחוסרים תזונתיים שעלולים לגרום להפרעות בגדילה.

5.הריון ומחלות מעיים דלקתיות זה לא משהו שפשוט להתמודד איתו, מומלץ לא להכנס להריון בזמן התלקחות.